Yüksek Performanslı Reflektif Malzeme (UL sınıfı)  
Normal Performanslı Reflektif Malzeme (EG sınıfı)  
Prizmatik Reflektif Malzeme (Diamond sınıfı)  

Reflektif Malzeme

Reflektif malzemeler, gece karanlıkta bir ışık kaynağından gelen ışığı yapısında bulundurduğu yansıtıcı elemanlar vesilesiyle geri yansıtan folyolardır. Düzgün bir yüzey tarafından kaplanmış elemanlardan oluşurlar; bu optik elemanlar prizma veya cam küreciği olabilir.

Reflektif folyolar, gece araç farlarından gelen ışıkla görünür olabilmesi dolayısıyla trafikte yönlendirme ve uyarı işaretlerinde kullanılırlar. Otoyol ve şehiriçi yollarında trafik bilgi ve uyarı levhalarında, tır ve kamyonlarda uyarı amaçlı mesajlarda  sıkça kullanılırlar.

 

 

 

 

Reflektif malzemeler "plotter" yardımıyla istenilen şekil verilerek kesilebilir. Daha sonra folyonun yapışkan tabakası başka bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyulmadan diğer bir reflektif tabakaya veya uygulanacağı yüzeye basınçla yapıştırılır. Gerektiği takdirde üst üste reflektif folyo yapıştırmak yerine tek tabaka üzerine serigrafi sistemi uygulanabilir. Bu sistemde özel transparan boya ile reflektif folyo yüzeyi boyanır ve böylece standart levha şekilleri veya istenilen şekiller yapılabilir.

   
Normal ve yüksek performanslı Reflektif malzeme yapısı Prizmatik Reflektif Malzeme Yapısı

Cam küreciği içeren reflektif folyolarımız; yüksek performanslı ve normal performanslı olmak üzere 2 tiptir. Her ikisi de, havanın zararlı etkilerine dayanabilecek özellikte olan sentetik reçineden üretilirler. Bu sentetik reçine aynı zamanda yüksek yansıtma özellikli cam küreciklerinin folyoda dağılımına da yardımcı olur. Cam kürecikleri, reflektif folyo yüzeyi ile arasında hava boşluğu kalmayacak şekilde reçineye tutunurlar. Kürelerin altında ise ayna görevi gören alüminyum tabaka bulunur. Normal performanslı ile yüksek performanslı reflektif malzemeler arasındaki fark, yüksek performanslı malzemenin cam kürecikleri arasında belirli aralıklarla destek duvarı olmasıdır. Bu da yüksek performanslı malzemeye kapsül yapısı görünümü verir. Her 2 tipte de reflektif malzeme, araç farlarından gelen ışığı, cam kürecikleri ve alüminyum plaka sayesinde, sürücüye yansıtarak trafik işaretlerindeki mesajı gece görünür hale getirir.

Reflektif ürünlerimizde; içinde cam küreciği olmadan yansımayı sağlayan folyolarımız da bulunmaktadır. Prizmatik folyo olarak adlandırılan bu reflektif malzeme yapısında kristal tanelere benzer prizma şekilli partiküller bulundururlar. Prizmatik folyoda; gece araçların farından gelen ışıkları sürücüye geri yansıtan bu partiküllerdir.

Copyright © 2006 Ulukar Şirketler Grubu (Tüm hakları gizlidir.)

Designed by Global Medya